HFA70NC60C
Mfr.Part #
HFA70NC60C
Package / Case
D-61-8
Description
DIODE ARRAY GP 600V 56A D618
Reverse Recovery Time :
110 ns
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Number of Pins :
3
Average Rectified Current :
56A
Current Rating :
70A
Capacitance :
100pF
Diode Type :
Standard
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature (Max) :
150°C
Current - Average Rectified (Io) :
56A DC
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Elements :
2
Mount :
Chassis Mount
Number of Phases :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Base Part Number :
HFA70NC60C
Voltage - Rated DC :
600V
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Diode Element Material :
SILICON
HTS Code :
Number of Terminations :
3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
D-61-8
Terminal Position :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 35A
Series :
HEXFRED®
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Application :
GENERAL PURPOSE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
Datasheets
HFA70NC60C
Vishay HFA70NC60C
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 56A 600V-DC 2-Element D-61-8 Chassis Mount
HFA70NC60C Overview
There can be a current drawn from this part of 70A.The device is capacitance-limited to approximately 100pF farads.
HFA70NC60C Features
100pF farads
HFA70NC60C Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
HFA70NC60C applications of rectifier diode array.
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23