HFA200MD40D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HFA200MD40D
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-244AB
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 400V 172A TO244AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated DC :
400V
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 100A
Case Connection :
Isolated
Pbfree Code :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Pins :
3
Number of Phases :
1
Package / Case :
TO-244AB
Reverse Recovery Time :
120 ns
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
12μA @ 400V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Elements :
2
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
3
Average Rectified Current :
172A
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Application :
GENERAL PURPOSE
Series :
HEXFRED®
Current - Average Rectified (Io) :
172A DC
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature (Max) :
150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Chassis Mount
Diode Type :
Standard
Current Rating :
200A
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
UPPER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
HFA200MD40D
Vishay HFA200MD40D
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 172A 400V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
HFA200MD40D Overview
This part can draw 200A current.
HFA200MD40D Features
HFA200MD40D Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
HFA200MD40D applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23