HF24-1A54-9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HF24-1A54-9
Manufacturer
Standex Electronics
Description
RELAY RF SPST-NO 1.5 A 24V
Manufacturer :
Standex Electronics
Product Category :
High Frequency (RF) Relays
Coil/Input Supply Type :
DC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Coil Type :
Non Latching
Coil Current :
24mA
Switching Voltage :
500VAC 500VDC -Max
Packaging :
Bulk
Release Time :
1ms
Contact Rating (Current) :
1.5A
Coil Voltage :
24VDC
Must Operate Voltage :
16.8VDC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Length or Diameter :
53.7mm
Coil Voltage (DC) :
24V
Throw Configuration :
SPST
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Body Height :
20mm
Body Breadth :
19 mm
ECCN Code :
EAR99
Electrical Life :
50000000 Cycle(s)
Operate Time :
3ms
Coil Power :
575mW
Contact Voltage(AC)-Max :
500V
Termination :
PC Pin
Must Release Voltage :
3.6VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Relay Type :
RF
Coil Resistance :
1kOhm
Relay Action :
Momentary
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Series :
HF
Physical Dimension :
53.7mm x 19mm x 20mm
Mount :
Through Hole
Contact Voltage(DC)-Max :
500V