HE6HWPR/10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HE6HWPR/10
Manufacturer
Altech Corporation
Package / Case
600
Datasheet
Download
Description
CONN TERM STRIP 10 POLES 12MM
Stock
82
In Stock :
82
Manufacturer :
Altech Corporation
Product Category :
Barrier Blocks
Terminal Screw Finish :
Blue Chromate
Top Termination :
Screws
Number of Wire Entries :
20
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Bottom Termination :
Closed
Voltage - Rated :
600V
Packaging :
Bulk
Package / Case :
600
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Block Type :
Eurostyle Terminal Strip
Current Rating (Amps) :
40A
Wire Gauge :
10-20 AWG
Mounting Type :
Chassis, Panel
Length :
140mm
Terminal Screw Material :
Steel
Material - Insulation :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Width :
22.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Approval Agency :
VDE, cULus
Height :
21.8mm
Color :
White
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Published :
2008
Number of Circuits :
10
Barrier Type :
Enclosed
Series :
EUROSTRIPS® HE
Pitch :
0.472 12.00mm
Datasheets
HE6HWPR/10
Altech Corporation HE6HWPR/10
Bulk 2 Rows Chassis, Panel Eurostyle Terminal Strip Closed EUROSTRIPS® HE 0.472 12.00mm Enclosed 10 Circuits Polyamide (PA66), Nylon 6/6
HE6HWPR/10 Overview
Chassis, Panel is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the EUROSTRIPS® HE Series, it can be found in this category.An enclosed device is enclosed in the packaging with the 600.Circuits number 10 in the part.The device is operating at -30°C~125°C Operating Temperature.
HE6HWPR/10 Features
EUROSTRIPS® HE series
HE6HWPR/10 Applications
There are a lot of Altech Corporation
HE6HWPR/10 Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"