HE2AN-S-DC24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HE2AN-S-DC24V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V
Stock
161
In Stock :
161
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact (AC) Max Rating R Load :
25A@277VAC
Coil Current :
80mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-50°C~55°C
Reference Standard :
CSA; TUV; UL; VDE
Coil/Input Supply Type :
DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage :
277VAC 30VDC -Max
Mounting Type :
Chassis Mount
Width :
34mm
Operate Time :
30ms
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Height :
44.5mm
Coil Voltage :
24VDC
Termination Style :
Screw Terminal
ECCN Code :
EAR99
Coil Power :
1.92W
Number of Pins :
6
Max Current Rating :
25A
Coil Resistance :
300Ohm
Power Rating :
1.92W
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Termination :
Screw
Throw Configuration :
DPST
Voltage - Rated AC :
277V
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Depth :
34mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Relay Action :
Momentary
Pbfree Code :
yes
Mount :
Chassis Mount, Flanges
Packing Method :
Box
Coil Type :
Non Latching
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Published :
2003
Power Consumption :
1.92W
Coil Voltage (DC) :
24V
Physical Dimension :
51mm x 34mm x 52.8mm
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
Unknown
Length :
51mm
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Must Release Voltage :
2.4VDC
Contact (DC) Max Rating R Load :
25A@30VDC