HE1WPR/12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HE1WPR/12
Manufacturer
Altech Corporation
Description
CONN TERM STRIP 12 POLES 8MM
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
Altech Corporation
Product Category :
Barrier Blocks
Number of Positions :
12
Top Termination :
Screws
Wire Gauge (Min) :
24 AWG
Mount :
Panel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Polyamide
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2003
Terminal Screw Material :
Steel
Bottom Termination :
Closed
Lead Free :
Lead Free
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Wire Entries :
24
Number of Rows :
2
Terminal Block Type :
Eurostyle Terminal Strip
Mounting Type :
Chassis, Panel
Factory Lead Time :
10 Weeks
Barrier Type :
Enclosed
Height :
12.2mm
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Packaging :
Bulk
Stripping Length :
5mm
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Approval Agency :
VDE, cULus
Terminal Screw Finish :
Blue Chromate
Max Current Rating :
20A
Pitch :
0.315 8.00mm
Termination :
Screw
Voltage - Rated :
300V
Series :
EUROSTRIPS® HE
Width :
16.2mm
Current Rating :
20A
Color :
White
Wire Gauge :
12-24 AWG
Material - Insulation :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length :
94mm
Datasheets
HE1WPR/12
Altech Corporation HE1WPR/12
Bulk 2 Rows Chassis, Panel Eurostyle Terminal Strip Closed EUROSTRIPS® HE 0.315 8.00mm Enclosed Polyamide (PA66), Nylon 6/6
HE1WPR/12 Overview
HE1WPR/12 Features
EUROSTRIPS® HE series
HE1WPR/12 Applications
There are a lot of Altech Corporation
HE1WPR/12 Terminal Blocks applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"