HDC100A120H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HDC100A120H
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
PM SSR 72VDC/120A 90-280VAC
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Termination :
Quick Connect
Optoelectronic Device Type :
TRANSISTOR OUTPUT SSR
Current Rating :
120 A
Crydom
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Nominal Output Voltage :
6 VDC, 12 VDC, 24 VDC, 48 VDC
Output Voltage :
7-32 VDC
Input Polarity :
AC/DC
Mounting :
Panel
Input Signal :
90-140 VAC
Datasheets
HDC100A120H
Sensata Technologies – Crydom HDC100A120H
HDC100A120H datasheet pdf and Solid State Relays product details from Crydom Inc stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V