HDC-S128-41S1-KR
Mfr.Part #
HDC-S128-41S1-KR
Description
CONN RCPT HD 128POS PCB
Specialized
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Termination :
Solder
Color :
Black
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
HDC (High Density Connector)
Number of Rows :
4
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Positions :
128
Number of Positions Loaded :
All
Pitch :
0.100 2.54mm