HD64F3694GFPIV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HD64F3694GFPIV
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
HD64F3694GFPIV - MICROCONTROLLER
Stock
694
In Stock :
694
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
2K x 8
Published :
2005
Package / Case :
64-LQFP
Radiation Hardening :
No
Connectivity :
I²C, UART/USART
Number of Terminations :
64
Terminal Position :
QUAD
Bit Size :
16
Series :
H8® H8/300H Tiny
Number of Timers/Counters :
3
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Number of Pins :
64
Core Processor :
H8/300H
Oscillator Type :
Internal
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/O :
29
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Tray
Data Converter :
A/D 8x10b
Watchdog Timer :
yes
Pin Count :
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Size :
32kB
Core Size :
16-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Lead Free
Terminal Pitch :
0.5mm
Interface :
I2C, SCI
Base Part Number :
HD64*3694
Pbfree Code :
yes
Frequency :
20MHz
Access Time :
20 μs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
HD64F3694GFPIV
32KB 32K x 8 FLASH H8/300H 16-Bit Microcontroller H8® H8/300H Tiny Series HD64*3694 64 Pin 20MHz 64-LQFP
HD64F3694GFPIV Overview
There is a 64-LQFP package available. The board has 29 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 16-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. H8® H8/300H Tiny-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 32KB 32K x 8. Powered by a H8/300H Core processor. IC Chip terminations are 64. As a result, this Microcontroller comes with a 16-bit size. This IC part has a memory size of 32kB. There are a number of alternatives to the base part number HD64*3694 that you can find. Performing well when operated at frequency 20MHz can be achieved. On the chip, there are 64 pins that can be accessed. It comes with 3 timers/counters that can be set up. The pins counted are 64.