HD240E-124
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HD240E-124
Manufacturer
Digital Power Corporation
Description
AC/DC CONVERTER 24V 130W
Manufacturer :
Digital Power Corporation
Product Category :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Current - Output 1 :
10 A
Type :
Enclosed
Power (Watts) :
130W
Number of Outputs :
1
Product Status :
Active
Voltage - Output 3 :
Standard Number :
Voltage - Output 6 :
Voltage - Output 4 :
Package :
Box
Voltage - Output 2 :
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Applications :
ITE (Commercial)
Series :
HD240 (130W)
Voltage - Output 1 :
24V
Voltage - Output 5 :
Mounting Type :
Chassis Mount
Efficiency :
93%
Size / Dimension :
4.10 L x 2.46 W x 1.54 H (104.1mm x 62.5mm x 39.1mm)
Approval Agency :
IEC, UL
Datasheets
HD240E-124
Digital Power Corporation HD240E-124
HD240E-124 datasheet pdf and AC DC Converters product details from DIGITAL stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    AC/DC CONVERTER 48V 130W
    AC/DC CONVERTER 12V 500W
    AC/DC CONVERTER 48V 500W
    AC/DC CONVERTER 24V 120W
    AC/DC CONVERTER 48V 500W