HCPL-3150-300E
Mfr.Part #
HCPL-3150-300E
Isolators - Gate Drivers
REACH SVHC :
No SVHC
Rise Time :
100ns
Turn On Delay Time :
500 ns
Surface Mount
Forward Current :
7mA
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
500ns, 500ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.5V
Fall Time (Typ) :
100 ns
Max Output Current :
600mA
Width :
9.65mm
Lead Free
Output Current per Channel :
600mA
Rise / Fall Time (Typ) :
100ns 100ns
Max Power Dissipation :
295mW
Max Input Current :
16mA
Voltage - Output Supply :
15V~30V
Published :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Current - DC Forward (If) (Max) :
25mA
Common Mode Transient Immunity (Min) :
15kV/μs
Current - Output High, Low :
500mA 500mA
Number of Pins :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Pulse Width Distortion (PWD) :
300 ns
Collector Emitter Breakdown Voltage :
27V
Output Voltage :
30V
Input Current :
16mA
Propagation Delay :
300 ns
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~100°C