HCPL-0631-500E
Mfr.Part #
HCPL-0631-500E
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO
Optoisolators - Logic Output
Rise / Fall Time (Typ) :
24ns 10ns
Number of Channels :
2
Reverse Voltage (DC) :
5V
On-State Current-Max :
0.05A
Inputs - Side 1/Side 2 :
2/0
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.5V
Output Voltage :
7V
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Output Type :
Open Collector, Schottky Clamped
Mount :
Surface Mount
Output Current :
50mA
Fall Time (Typ) :
10 ns
Number of Elements :
2
Factory Lead Time :
17 Weeks
Rise Time :
24ns
Voltage :
5V
Turn On Delay Time :
75 ns
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
60mW
Supply Voltage :
5V
Common Mode Transient Immunity (Min) :
10kV/μs
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Input Type :
DC
JESD-609 Code :
e3
Max Output Voltage :
7V
Additional Feature :
TTL COMPATIBLE, UL RECOGNIZED
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Output Current per Channel :
50mA
Input Current :
15mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Propagation Delay :
75 ns
Reverse Breakdown Voltage :
5V
Contact Plating :
Tin
Power Dissipation :
60mW
Max Collector Current :
50mA
Forward Current :
15mA
Direction :
Unidirectional
Datasheets
HCPL-0631-500E
Introducing Optoisolators - Logic Output Broadcom HCPL-0631-500E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:2, Voltage:5V, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, HCPL-0631-500E pinout, HCPL-0631-500E datasheet PDF, HCPL-0631-500E amp .Beyond Optoisolators - Logic Output Broadcom HCPL-0631-500E ,we also offer HCPL-060L-500E, ACPL-071L-500E, HCPL-M601-500E, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.