HCPL-061A-500E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HCPL-061A-500E
Manufacturer
Broadcom
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO
Manufacturer :
Broadcom
Product Category :
Optoisolators - Logic Output
Response Time :
1e-7 ns
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
OPEN COLLECTOR, UL RECOGNIZED
Supply Voltage :
5.5V
Output Voltage :
7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current per Channel :
50mA
Input Current :
10mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Type :
Open Collector, Schottky Clamped
Operating Temperature :
-40°C~85°C
On-State Current-Max :
0.05A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Isolation :
3750Vrms
Forward Current :
10mA
Output Current :
50mA
Data Rate :
10MBd
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.3V
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
100ns, 100ns
Published :
Radiation Hardening :
No
Rise Time :
42ns
Optoelectronic Device Type :
LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
Input Type :
DC
Factory Lead Time :
17 Weeks
Number of Pins :
8
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inputs - Side 1/Side 2 :
1/0
Turn On Delay Time :
100 ns
Common Mode Transient Immunity (Min) :
1kV/μs
Number of Channels :
1
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Propagation Delay :
100 ns
Fall Time (Typ) :
12 ns
Max Output Current :
50mA