HCM0703-3R3-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HCM0703-3R3-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3UH 6A 30 MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Max DC Current :
13.5A
Published :
Height :
3mm
Depth :
7mm
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
7.4mm
DC Current :
6A
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.280Lx0.260W 7.10mmx6.60mm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
100kHz
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Width :
6.604mm
Inductance :
3.3μH
RMS Current (Irms) :
6A
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
7 Weeks
Composition :
Wirewound
Inductance Tolerance :
20%
Radiation Hardening :
No
Self Resonant Frequency :
5MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Nonstandard
Material - Core :
Iron Powder
Mount :
Surface Mount
Military Standard :
Not
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Current Rating :
6A
Termination :
SMD/SMT
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
HCM0703
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Saturation :
13.5A
Weight :
453.59237mg
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
6A
Datasheets
HCM0703-3R3-R
Eaton-Electronics Division HCM0703-3R3-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD