HCF4053M013TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HCF4053M013TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
0.2pF 5pF
Quiescent Current :
80nA
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
100nA
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage :
15V
Number of Terminations :
16
Terminal Form :
Gull wing
Min Supply Voltage :
3V
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
REACH SVHC :
No SVHC
On-state Resistance Match-Nom :
10Ohm
Supply Voltage :
5V
Nominal Supply Current :
80nA
Pbfree Code :
yes
Signal Current-Max :
0.01A
Length :
10mm
JESD-609 Code :
e4
Analog IC - Other Type :
SINGLE-ENDED MULTIPLEXER
Turn-Off Delay Time :
450 ns
Number of Pins :
16
Operating Supply Current :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
1.27mm
Number of Inputs :
6
Radiation Hardening :
No
Bandwidth :
60MHz
Propagation Delay :
60 ns
Turn On Delay Time :
720 ns
Width :
4mm
Max Supply Voltage :
20V
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply Type :
Dual
Pin Count :
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
2:1
On-State Resistance (Max) :
280Ohm
Max Power Dissipation :
200mW
Switching :
BREAK-BEFORE-MAKE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Crosstalk :
-40dB @ 6MHz
Number of Circuits :
3
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Resistance :
1.05kohm
Voltage - Supply, Single (V+) :
3V~20V
Switch Circuit :
SPDT
Power Dissipation :
500mW
Logic Function :
Demultiplexer, Demux, Multiplexer, Mux
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
HCF4053
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
5 Ω
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mount :
Surface Mount
Height :
1.65mm
Number of Functions :
3
Polarity :
Non-Inverting
Number of Channels :
2
Datasheets
HCF4053M013TR
Introducing Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers STMicroelectronics HCF4053M013TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Voltage:15V, Number of Terminations:16, Operating Temperature:-55°C~125°C TA, Number of Pins:16, Bandwidth:60MHz, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:HCF4053, Number of Channels:2, HCF4053M013TR pinout, HCF4053M013TR datasheet PDF, HCF4053M013TR amp .Beyond Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers STMicroelectronics HCF4053M013TR ,we also offer MC74HC4051ADR2G, CD4052BM96, SN74HC4066DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.