HC2LP-6R0-R
Mfr.Part #
HC2LP-6R0-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6UH 17A 4.6 MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
RMS Current (Irms) :
17A
Type :
Wirewound
Tolerance :
±20%
Published :
Series :
HC2LP
Package / Case :
Nonstandard
Mount :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
17A
Inductance :
6μH
Radiation Hardening :
No
Inductance Tolerance :
20%
Height Seated (Max) :
0.440 11.18mm
Weight :
17.23651g
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Length :
19.2mm
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
300kHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Test Frequency :
300kHz
Current - Saturation :
16.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Wirewound
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
19.177mm
Size / Dimension :
0.756Lx0.756W 19.20mmx19.20mm
Depth :
19.2mm
Height :
11.18mm
DC Resistance (DCR) :
4.6mOhm Max
Military Standard :
Not
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
17A
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max DC Current :
16.5A
Datasheets
HC2LP-6R0-R
Eaton-Electronics Division HC2LP-6R0-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD