HC20B2800000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC20B2800000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK 20POS 45DEG 2.5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
20-26 AWG
Current :
2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Color :
Gray
Contact Material - Plating :
Phosphor Bronze - Tin Plated
Mounting Type :
Through Hole, Kinked Pin
Number of Levels :
1
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Pitch :
0.098 2.50mm
Positions Per Level :
20
Voltage :
300V
Series :
HC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Wire Termination :
Screwless - Push Button Clamp
Packaging :
Bulk
Datasheets
HC20B2800000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek HC20B2800000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Kinked Pin, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, HC20B2800000G pinout, HC20B2800000G datasheet PDF, HC20B2800000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek HC20B2800000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.098 2.50mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole, Kinked Pin 45° (135°) Angle with Board Screwless - Push Button Clamp 1 Levels 20-26 AWG HC