HC1206CG100F501
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC1206CG100F501
Manufacturer
Meritek
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 500V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
500V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
HC
Capacitance :
10 pF
Features :
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±1%
Ratings :
Lead Spacing :
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.125 L x 0.060 W (3.18mm x 1.60mm)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
Lead Style :
Datasheets
HC1206CG100F501
Meritek HC1206CG100F501
HC 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.125L x 0.060W 3.18mm x 1.60mm C0G NP0 ±1% 10pF