HC0603CG121G251
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC0603CG121G251
Manufacturer
Meritek
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Failure Rate :
Tolerance :
±2%
Series :
HC
Capacitance :
120 pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
250V
Features :
Ratings :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
HC0603CG121G251
Meritek HC0603CG121G251
HC 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm C0G NP0 ±2% 120pF