HC-6/115VDC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC-6/115VDC
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Description
HC-6/115VDC=RELAY, PRESSURIZED
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Turret
Coil Voltage(DC)-Max :
115V
Surface Mount :
No
Relay Function :
SPST
Coil Resistance :
6kOhm
Relay Action :
Momentary
Throw Configuration :
SPDT
Mounting Feature :
Panel Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Contact Current(DC)-Max :
8A
Contact Current Rating :
8A
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
ELV :
Non-Compliant
Contact Current(AC)-Max :
8A