HAX153MBACF0KR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HAX153MBACF0KR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 1KV RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Diameter :
600 µm
Feature :
High Voltage
Factory Lead Time :
20 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Straight
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Series :
HAX
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
7.5mm
Size / Dimension :
0.669Dia 17.00mm
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Composition :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Depth :
3mm
Capacitance :
0.015µF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Package / Case :
Radial, Disc
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
HAX153MBACF0KR
Vishay HAX153MBACF0KR
HAX 0.015μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% 0.669Dia 17.00mm -40°C~85°C High Voltage Through Hole Radial, Disc
HAX153MBACF0KR Overview
Ceramic capacitor is 0.669Dia 17.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -40°C is necessary for stable operation.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.5mm.
HAX153MBACF0KR Features
a size/dimension of 0.669Dia 17.00mm