H810RFZA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H810RFZA
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
Power Rating :
250mW
Series :
Holco, Holsworthy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
ELV :
Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Feature :
Pulse Withstanding
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
Wire
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Resistors :
1
Voltage - Rated :
350V
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
10Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Additional Feature :
PRECISION
Composition :
Metal Film
Lead Length :
30mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.5mm
Size / Dimension :
0.098Diax0.283L 2.50mmx7.20mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Tin
Mount :
Axial, Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Weight :
240.007063mg
Packing Method :
Tape
Datasheets
H810RFZA
TE Connectivity AMP Connectors H810RFZA
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 10Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,