H8105RDZA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H8105RDZA
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 105 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Package :
Bulk
Resistance :
105 Ω
Termination Style :
Axial
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
350 V
Packing Method :
Tape
Tolerance :
0.5%
Number of Terminals :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Reach Compliance Code :
Compliant
Composition :
Metal Film
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Base Product Number :
H8
Product Type :
Metal Film Resistors
Supplier Device Package :
Packaging :
Bulk
Package Length :
7.2 mm
Length :
7.2 mm
Rated Temperature :
70 °C
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Product Status :
Active
Series :
Holco, Holsworthy
Size / Dimension :
0.098 Dia x 0.283 L (2.50mm x 7.20mm)
Diameter :
2.5 mm
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Additional Feature :
PRECISION
Package / Case :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Length :
30 mm
Features :
Pulse Withstanding
Lead Diameter :
0.6 mm
Datasheets
H8105RDZA
TE Connectivity AMP Connectors H8105RDZA
FIXED RESISTOR, 105 Ω, 0.25W, 1/4W, Metal Film,