H2.4-LR-SR2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H2.4-LR-SR2
Manufacturer
Hirose
Description
CONN 2.4MM RCPT STR 50OHM EDGEMT
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Body Finish :
Nickel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
H2.4
Frequency (Max) :
50GHz
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Center Contact Plating :
Gold
Contact Termination :
Compression
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connector Style :
2.4mm (APC-2.4, OS-50)
Connector Type :
Receptacle, Female Socket
Housing Color :
Silver
Mounting Type :
Board Edge, End Launch
Mating Cycles :
500
Packaging :
Bulk
Body Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
50Ohm
Fastening Type :
Threaded
Shield Termination :
Screw
Number of Ports :
1
Datasheets
H2.4-LR-SR2
Hirose H2.4-LR-SR2
Receptacle, Female Socket Threaded 50Ohm Bulk 2.4mm (APC-2.4, OS-50) Compression 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~105°C