H11C6300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H11C6300
Manufacturer
onsemi
Package / Case
6-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Optoisolators - Triac, SCR Output
Voltage - Off State :
400V
Package / Case :
6-DIP (0.300, 7.62mm)
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
300mA
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Tube
Number of Channels :
1
Current - LED Trigger (Ift) (Max) :
30mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.2V
Supplier Device Package :
6-DIP
Voltage - Isolation :
5300Vrms
Approval Agency :
UR, VDE
Current - DC Forward (If) (Max) :
60mA
Static dV/dt (Min) :
500V/µs
Output Type :
SCR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Zero Crossing Circuit :
No
Datasheets
H11C6300
Introducing Optoisolators - Triac, SCR Output onsemi H11C6300 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:6-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-55°C~100°C, Number of Channels:1, Mounting Type:Through Hole, H11C6300 pinout, H11C6300 datasheet PDF, H11C6300 amp .Beyond Optoisolators - Triac, SCR Output onsemi H11C6300 ,we also offer MOC3062XSM, TLP525GF, MOC3063TVM, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.