H-040-50806
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H-040-50806
Manufacturer
American Electrical, Inc.
Description
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM
Manufacturer :
American Electrical, Inc.
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Positions :
6
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Header Orientation :
Vertical
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Pitch :
0.200 5.08mm
Contact Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Mating Finish :
Tin
Housing Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Insulation Height :
0.472 12.00mm
Current :
12A
Number of Positions Per Level :
6
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination Style :
Solder
Orientation :
Vertical
Factory Lead Time :
5 Weeks
Positions Per Level :
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Plating :
Tin
Current - UL :
12A
Number of Pins :
Voltage - UL :
300V
Number of Levels :
1
Color :
Green
Voltage :
300V
Contact Tail Length :
0.177 4.50mm
Datasheets
H-040-50806
Introducing Headers, Plugs and Sockets American Electrical, Inc. H-040-50806 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Number of Pins:6, Voltage:300V, H-040-50806 pinout, H-040-50806 datasheet PDF, H-040-50806 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets American Electrical, Inc. H-040-50806 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Tin Brass
H-040-50806 Overview
H-040-50806 Features
H-040-50806 Applications
There are a lot of American Electrical Inc.
H-040-50806 Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE INTERFACE MODULE IDC 20
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM