GX-12MLU-C5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GX-12MLU-C5
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCT 6.4MM CYLIND
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Ratings :
IP67
Mount :
CABLE
Series :
GX
Published :
2003
Sensing Method :
Inductive
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Max Operating Temperature :
70°C
Min Operating Temperature :
-25°C
Ingress Protection :
IP67
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Sensor Type :
Inductive
Response Frequency :
650Hz
Factory Lead Time :
8 Weeks
Sensing Distance :
0.252 (6.4mm)
Indicator :
LED
Termination Style :
Cable Leads
Termination :
Connector
Voltage - Supply :
12V~24V
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M12
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Type :
NPN-NO, 2-Wire
Datasheets
GX-12MLU-C5
Panasonic GX-12MLU-C5
12V~24V Inductive Cylinder, Threaded - M12 GX Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M12
GX-12MLU-C5 Overview
GX-12MLU-C5 Features
GX Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.252 (6.4mm)
Voltage - Supply: 12V~24V
Response Frequency: 650Hz