GT8B-14DS-2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GT8B-14DS-2C
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG HSG 14POS 2.00MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Number of Pins :
14
Contact Termination :
Crimp
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Number of Rows :
2
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connector Type :
PLUG
Number of Positions :
14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.079 2.00mm
Published :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Female Socket
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
GT8B
Fastening Type :
Friction Lock
Datasheets
GT8B-14DS-2C
2 Rows Plug Bulk 14 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp GT8B
GT8B-14DS-2C Overview
This product is packaged in a Plug box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the GT8B Series.It is equipped with 14 pins.
GT8B-14DS-2C Features
GT8B series
GT8B-14DS-2C Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
GT8B-14DS-2C Rectangular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM