GSD2004A-E3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GSD2004A-E3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 240V 225MA SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Elements :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Recovery Time :
50 ns
Published :
Reverse Recovery Time :
50 ns
Element Configuration :
Common Anode
Max Reverse Voltage (DC) :
240V
Max Surge Current :
4A
Diode Type :
Standard
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Average Rectified Current :
225mA
Terminal Form :
Gull wing
Forward Current :
225mA
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
3
Max Reverse Leakage Current :
100μA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Power Dissipation :
350mW
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 240V
Weight :
8.788352mg
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 100mA
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
3
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Max Operating Temperature :
150°C
Output Current-Max :
0.225A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
300V
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Forward Voltage :
1V
Number of Pins :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
4A
Datasheets
GSD2004A-E3-08
Vishay GSD2004A-E3-08
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 225mA 240V-DC 2-Element TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
GSD2004A-E3-08 Overview
This device will operate when the forward voltage is set to 1V.A maximum output voltage of 0.225A can be supported.Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 4A.This device will operate when the forward voltage is set to 225mA.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 100μA, which is the current flowing from that semiconductor device.In this electronic or electrical device, the maximum amount of 350mW heat is generated (energy is wasted).
GSD2004A-E3-08 Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.225A
GSD2004A-E3-08 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GSD2004A-E3-08 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23