GRM55DR72D684KW01L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM55DR72D684KW01L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.68UF 200V X7R 2220
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Weight :
289.987272mg
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.68µF
Tolerance :
±10%
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
GRM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness :
2.3114mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.091 2.30mm
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Composition :
Ceramic
Height :
2mm
Voltage - Rated DC :
200V
Length :
5.7mm
Width :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Murata Electronics GRM55DR72D684KW01L
GRM 0.68μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
GRM55DR72D684KW01L Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 200V, it can operate.
GRM55DR72D684KW01L Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V