GRM32RR61C475KC01L
Mfr.Part #
GRM32RR61C475KC01L
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1210
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Temperature Coefficient :
X5R
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.8mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Thickness :
2.0066mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
GRM
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Weight :
15.989131mg
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
4.7μF
Dielectric Material :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Depth :
2.5mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Murata Electronics GRM32RR61C475KC01L
GRM 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
GRM32RR61C475KC01L Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm for this device.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 16V, it is capable of operating.
GRM32RR61C475KC01L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V