GRM32NR71C335KC01L
Mfr.Part #
GRM32NR71C335KC01L
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Series :
GRM
Thickness :
1.4986mm
Capacitance :
3.3μF
Height :
1.35mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.059 1.50mm
Depth :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
16V
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Murata Electronics GRM32NR71C335KC01L
GRM 3.3μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
GRM32NR71C335KC01L Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
GRM32NR71C335KC01L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V