GRM31MR71H105KA88L
Mfr.Part #
GRM31MR71H105KA88L
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
1μF
Thickness :
1.2446mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage :
50V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.15mm
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm