GRM31MR71C155MA35L
Mfr.Part #
GRM31MR71C155MA35L
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5UF 16V X7R 1206
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6002mm
Dielectric :
X7R
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1.5μF
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
GRM
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
3.2004mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness :
1.2446mm
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Murata Electronics GRM31MR71C155MA35L
GRM 1.5μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRM31MR71C155MA35L Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
GRM31MR71C155MA35L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V