GRM21BR71C475KA73K
Mfr.Part #
GRM21BR71C475KA73K
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Width :
1.2446mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.25mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
16V
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
2mm
Height :
1.25mm
Thickness :
1.3462mm
Voltage :
16V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
4.7μF
Dielectric :
X7R
Series :
GRM
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM21BR71C475KA73K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:16V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805 (2012 Metric), GRM21BR71C475KA73K pinout, GRM21BR71C475KA73K datasheet PDF, GRM21BR71C475KA73K amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM21BR71C475KA73K ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM21BR71C475KA73K
GRM 4.7μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM21BR71C475KA73K Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
GRM21BR71C475KA73K Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V