GRM21BR71A106ME51L
Mfr.Part #
GRM21BR71A106ME51L
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 10V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
GRM
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
10V
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.25mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
10μF
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.3462mm