GRM219R61A105KC01D
Mfr.Part #
GRM219R61A105KC01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0805
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1μF
Thickness :
939.8μm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X5R
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
EAR99
Height :
TR, Paper, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Series :
GRM
Voltage - Rated DC :
10V
Murata Electronics GRM219R61A105KC01D
GRM 1μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R61A105KC01D Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.A voltage of 10V is required to operate this capacitor.
GRM219R61A105KC01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V