GRM216R71E471KA01D
Mfr.Part #
GRM216R71E471KA01D
Description
CAP CER 470PF 25V X7R 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
470pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Depth :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
GRM
Murata Electronics GRM216R71E471KA01D
GRM 470pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM216R71E471KA01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
GRM216R71E471KA01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V