GRM216R71C563KA01D
Mfr.Part #
GRM216R71C563KA01D
Description
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0805
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
0.056μF
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
No
Murata Electronics GRM216R71C563KA01D
GRM 0.056μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM216R71C563KA01D Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
GRM216R71C563KA01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V