GRM188R71E153KA01D
Mfr.Part #
GRM188R71E153KA01D
Description
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0603
Stock
1
In Stock :
1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
1608
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
889μm
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Tolerance :
±10%
Depth :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Series :
GRM
X7R
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Width :
0.8mm
Capacitance :
0.015µF
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
800μm
HTS Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
0603
RoHS Status :
RoHS Compliant
yes
Murata Electronics GRM188R71E153KA01D
GRM 0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM188R71E153KA01D Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
GRM188R71E153KA01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V