GRM188R71E104JA01J
Mfr.Part #
GRM188R71E104JA01J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
X7R
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
0.1μF
Termination :
SMD/SMT
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Height :
800μm
Voltage - Rated DC :
25V
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 4 weeks ago)
Series :
GRM
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
Thickness :
889μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Murata Electronics GRM188R71E104JA01J
GRM 0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM188R71E104JA01J Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
GRM188R71E104JA01J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V