GRM188R71C333JA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM188R71C333JA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.033µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
800μm
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
16V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
16V
Thickness :
800μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm