GRM188R71C104JA01J
Mfr.Part #
GRM188R71C104JA01J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Width :
0.8mm
Voltage - Rated DC :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
889μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
yes
HTS Code :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Length :
1.6mm