GRM1885C1H152FA01D
Mfr.Part #
GRM1885C1H152FA01D
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0603
Capacitance :
1500pF
800μm
Radiation Hardening :
No
Thickness :
889μm
Tolerance :
±1%
Voltage :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
800μm
Case Code (Imperial) :
Material :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Mount :
C0G NP0
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
10 Weeks
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1885C1H152FA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603 (1608 Metric), Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, GRM1885C1H152FA01D pinout, GRM1885C1H152FA01D datasheet PDF, GRM1885C1H152FA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1885C1H152FA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1885C1H152FA01D
GRM 1500pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1885C1H152FA01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
GRM1885C1H152FA01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V