GRM155R71H302JA01D
Mfr.Part #
GRM155R71H302JA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3000PF 50V X7R 0402
e3
Series :
GRM
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
3000pF
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
X7R
Murata Electronics GRM155R71H302JA01D
GRM 3000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM155R71H302JA01D Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM155R71H302JA01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V