GRM155R60J105KE19D
Mfr.Part #
GRM155R60J105KE19D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Height :
500μm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
6.3V
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X5R
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
REACH SVHC :
No SVHC
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage :
6.3V
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
0.1 %
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
558.8μm
Depth :
500μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1μF
Length :
1mm
Series :
GRM
Width :
0.5mm
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM155R60J105KE19D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0402 (1005 Metric), Number of Terminations:2, Voltage:6.3V, GRM155R60J105KE19D pinout, GRM155R60J105KE19D datasheet PDF, GRM155R60J105KE19D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM155R60J105KE19D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM155R60J105KE19D
GRM 1μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM155R60J105KE19D Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.The unit can operate at 6.3V Volts DC - Rated DC.
GRM155R60J105KE19D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V