GRM0335C1E110JD01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM0335C1E110JD01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 11PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Thickness :
330.2μm
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Depth :
300μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
GRM
HTS Code :
Dielectric :
C0G
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Capacitance :
11pF
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
25V
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Murata Electronics GRM0335C1E110JD01D
GRM 11pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM0335C1E110JD01D Overview
Ceramic capacitor is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
GRM0335C1E110JD01D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V