GR331CD72W473KW03K
Mfr.Part #
GR331CD72W473KW03K
Description
CAP CER 0.047UF 450V X7T 1206
Ceramic Capacitors
Brand :
HTS :
Size (mm) :
3.2 X 1.6 X 1.6
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Construction :
Flat
Capacitance Value :
0.047uF
Width :
1.6 mm
Microwave Application :
No
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
ECCN (US) :
EAR99
Height - Seated (Max) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Number of Terminals :
2
Failure Rate :
Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel
Ratings :
Length :
3.2 mm
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
Murata
Dissipation Factor (%) :
1
Lead Style :
Series :
GR3
Case Style :
Ceramic Chip
Dielectric :
X7T
Subcategory :
Capacitors
Product Length (mm) :
3.2
RoHS :
Details
Termination Style :
Pad
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage :
450VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Active
Mounting :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Product Weight (g) :
Voltage - Rated :
450V
Product Height (mm) :
1.6
Product Depth (mm) :
1.6
Features :
Capacitance :
0.047 uF
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GR331CD72W473KW03K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:450VDC, Package / Case:1206, GR331CD72W473KW03K pinout, GR331CD72W473KW03K datasheet PDF, GR331CD72W473KW03K amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GR331CD72W473KW03K ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GR331CD72W473KW03K
GR3 0.047 uF 450V Ceramic Capacitor 10% X7T 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206