GQP16000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQP16000
Manufacturer
Sprague Goodman
Description
CAP TRIM 0.8-16PF 750V PNL MNT
Manufacturer :
Sprague Goodman
Product Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Multi-turn :
1
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitor Type :
VARIABLE CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Voltage - Rated :
750V
Q @ Freq :
1500 @ 20MHz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
750V
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.594 40.49mm
Mounting Type :
Panel Mount
Capacitance Range :
0.8pF~16pF
Dielectric Material :
Quartz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Adjustment Type :
Top
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
PISTONCAP®
Reference Standard :
MIL-C-14409D
Size / Dimension :
0.312Dia 7.92mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
GQP16000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP TRIMMER 3-40PF 100V TH
    CAP TRIMMER 9-100PF 100V TH
    CAP TRIMMER 9-200PF 150V TH
    CAP TRIMMER 10-180PF 100V TH
    CAP TRIMMER 18-300PF 150V TH
Catalog related products
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
    CAP TRIMMER 1.5-3PF 100V SMD