GQM1885C2A4R7CB01D
Mfr.Part #
GQM1885C2A4R7CB01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Mount :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
High Q, Low Loss
HTS Code :
Tolerance :
±0.25pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Width :
0.8mm
Series :
GQM
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
4.7pF
Depth :
800μm
Thickness :
889μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
800μm
Termination :
SMD/SMT
Murata Electronics GQM1885C2A4R7CB01D
GQM 4.7pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C2A4R7CB01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
GQM1885C2A4R7CB01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V